Kanserler Nasıl Oluşur

Kanserler Nasıl Oluşur

Kanserler Nasıl Oluşur?

Kanserler %80-90’ı çevresel veya davranışsal faktörler tarafından oluşur ve önlenebilme ihtimali vardır. Kalıtım (genetik) yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

x-ışınları, ultraviyole-morötesi ışınlar gibi fiziksel veya bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal faktörlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip bir hücre değişim göstererek kanser oluşturabilir.

Kimyasal karsinojenler, tümörü ya uygulandığı yerde (örn: cilt) veya absorbe edildiği yerde (örn: bağırsak) ya da metabolizmanın durumuna göre karaciğer, böbrek gibi organlarda, bazen de direkt olarak alakası olmayan bir yerde kanser meydana getirebilirler. Fakat, karsinojene maruz kalma kanser oluşturmak için tek başına bir sebep değildir. Karsinojenler ancak uygun yer ve zamanda kanser oluşturabilirler.

Kimyasal karsinojenlerin bazıları şunlardır:

- Hidrokarbonlar: baca temizleyicileri, boya endüstrisinde kullanılan maddeler

- Aflatoksin ( küf mantarı tarafından sentezlenir)

- Nikel, krom

- Sigara (nikotin, tar

-Yiyecek katkıları

- Parfümlerde kullanılan bazı kimyasallar

 

İmmün sistem (bağışıklık sistemi) ve kanser oluşumu arasındaki ilişki nasıldır?

Bağışıklık sistemi yabancı doku antijenlerini kolayca tanıyabilir ancak tümör dokusunu vücuttan kolayca atamaz. İnsanda bir saniyede bir milyara yakın hücre çoğalması olmakta ve somatik olarak bunların birkaçı, günde yüzlercesi mutasyonla farklı hücrelere dönüşmektedir. Bu farklı hücrelerin temizlenmesinde hücresel immün cevap mekanizması rol oynamaktadır. Buna, immün sistemin kansere karşı “immün denetimi” denmektedir. İmmün sistem vücudun kalkanı yani koruma mekanizmasıdır. İmmün sistem, tümör oluşumunu denetlemekte, aynı zamanda tümör hücresi ve antijenlerine karşı immün cevap çıkarmaktadır. Hücresel immün cevap baskılandığı zaman kanser oluşumu artmaktadır.

Yenidoğan ve yaşlılık dönemlerinde immün cevap mekanizması zayıflamaktadır. Yaşlılarda prostat kanseri, çocuklarda nöroblastoma sık görülmektedir. İmmün sistemi baskılayıcı ilaç kullananlarda tümör oluşumu riski artmaktadır. İmmün sistem bozukluğu olan hastalarda da bazı kanser tipleri gelişebilmektedir.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 03/04/2012


Anahtar Kelimeler: kanser , kanserler , kanser oluşumu , immün sistem , tümör

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522