Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi

Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi

Down Sendromu’nda Tanı ve Tedavi

Tanı

Prenatal Tanı

Hamile kadınlar için mevcut iki tür prosedür vardır:

Tarama testleri bebeğin Down Sendromu riskini tahmin eder. Tanısal testler anne karnındaki bebeğin hastalığa sahip olup olmadığını söylemek için kullanılır.

Tarama Testleri

Üçlü testte Down sendromu risk tahmini

Down sendromu (Trizomi 21) risk tahmini anne adayının yaşı, kilosu ve üç hormon ölçümü kullanılarak yapılır. Down sendromunda AFP ve uE3 gebelik haftasına göre olması gerekenden düşük, HCG ise olması gerekenden yüksektir. Bilgisayar programı bu üç hormonun gebelik haftası ve kiloya göre normalden sapmalarını belirler ve yaşla birlikte anne adayında Down sendromlu bebek taşıyor olma riskini belirler.

Burada da en önemli nokta testin yapıldığı anda gebelik haftasının doğru belirlenmiş ve bilgisayara doğru girilmiş olmasıdır.

 Teşhis Testleri

• Bu testler Koryon villus örneklemesi (CVS), amniyosentez ve perkütan umblikal kan örneklemesini (PUBS) içerir.

• Her bir doku plasenta veya ceninin kromozomunu incelemek için göbek kordonundan elde edilir.

• Bu prosedürler DS saptanmasında yaklaşık % 98 -99% doğrudur.

• Amniyosentez genellikle gebeliğin 10 ve 12 hafta arasında CVS ve 20 hafta sonra PUBS 12 ile 20 hafta arasında yapılmaktadır.

Tedavi

Down Sendromunun tedavisi yoktur. Bazı bebeklerin kalp kusurları gibi ciddi sağlık sorunlarını onarmak için ameliyat gerekebilir. Evde yaşayan ve özel tedavi alan DS’ li çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Çoğu aktif DS’ li topluluk içinde, okullarda, iş ve çeşitli eğlence etkinliklerine katılabilirler. Bazıları arkadaşları, ailesiyle beraber yaşarken, bazıları bağımsız bile yaşabilir.

Eğitim

Çocuğun özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Okul programları öğrenme fırsatlarını artırmak için yardımcı olabilir. Çocuklar için gerekli akademik kilometre taşlarını başardığınızda profesyonellerin ek desteği ile, düzenli kamu okul sınıfları içinde eğitim alabilirler.

Rehabilitasyon Hizmetleri

Konuşma, fiziksel ve mesleki terapi, konuşma, yürüme ve günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini artırabilir.

Sosyal Hizmetler

Profesyonel destek bir ailenin doğum kusurları ve zihinsel engeli olan bir çocuğun bakımı ile baş etmekte yardımcı olur. Ruh sağlığı uzmanları duygusal sorunları yönetmek için yardım sunabilir.

Önleme

DS’ nun önlenmesi için kurallar vardır. Eğer DS’ li bir çocuk sahibi olma konusunda endişeleriniz varsa, hamile kalmadan önce mutlaka genetik danışmanlık almayı düşünün.

Kaynak: Down Syndrome Education International is a UK

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 24/09/2012


Anahtar Kelimeler: down sendromu tanısı , down sendromu tedavisi , üçlü test , genetik test , down sendromu gebelik