Obezite Nedir Tedavi ve Ameliyat Yöntemleri Nelerdir

Obezite Nedir Tedavi ve Ameliyat Yöntemleri Nelerdir

Obezite

Eğer obezseniz, bu sizin için sağlıklı olandan daha fazla kilonuzun olduğu anlamına gelir. Bunun olmasının nedeni, vücudunuzun kullandığından daha  fazla kalori almanızdır. Alınan fazla kaloriler yağ olarak depolanırlar. Eğer aşırı kiloluysanız ve sağlığınız ciddi bir tehlike altındaysa, doktorunuz kilo vermenize yardımcı olması için, ilaç kullanma ya da ameliyat olma gibi seçenekleri değerlendirmenizi önerebilir. Bu seçenekler genelde sadece düşük bir kalorili bir diyetle besleme ve daha fazla egzersiz yapmayla kilo vermeye uğraştıktan sonra denenir.

Bu bilgilerimizi doktorunuzla konuşmak ve size en uygun tedavinin hangisi olduğuna karar vermek için kullanabilirsiniz.

Obezite nedir?

Obez olmak, fazla kilonun  sadece birkaç kilo ya da gramdan  daha fazla olmasıdır. Obezite diyabet, tansiyon, kireçlenme ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına yol açar. Doktorunuz size obez olduğunuzu söylüyorsa, muhtemelen en az 13 kilo fazlalığınız var demektir. Doktorlar “sağlıklı” bir kilodan bahsettiklerinde, kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskinin daha düşük olduğu bir kiloda olmayı kastederler.

Doktorların çoğu, boyunuza görü sağlıklı bir kiloda olup olmadığını hesaplamak için vücut kitle indeksini(VKİ) kullanırlar. Vücut kitle indeksiniz(VKİ) boyunuz ve kilonuzdan hesaplanan bir sayıdır. Doktorlar, VKİ sayıları 30 ya da daha üstündeyse kişilerin obez olduğunu söyler.

Aşırı kilolu olmak yorulmanıza ve nefesinizin tıkanmasına neden olabilir. merdiven çıkma gibi günlük şeyleri yapmada zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca, fazla kilo eklemlerinize de basınç uygular. Dizleriniz incinebilir ya da sırtınız ağrıyabilir.

Sağlıklı bir kiloda olmak, diyabet ve diğer sağlık problemlerinin yanı sıra bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalinizi azaltır.

 Tedavileri nelerdir?

Kilo vermek için, her gün tükettiğinizden daha az kalori almanız gerekir. İlaçlar kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat düşük kalorili bir diyetle beslenmeye ve egzersiz yapmaya devam etmelisiniz, aksi takdirde ilaçlar işe yaramayacaktır. Ayrıca bu ilaçların, yan etkileri de vardır.

Eğer kilonuz hayatınızı tehlikeye atıyorsa ( örneğin, düzgün nefes alamadığınız için), ameliyat olarak daha çabuk kilo vermeniz gerekebilir. Fakat bu sadece son çare olarak kullanılır.

Zayıflama (bariatrik) ameliyatı

Aşırı kiloluysanız mideniz ameliyatla daha küçük hale getirilmesi, daha az yemenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Buna zayıflama(ya da bariatrik) ameliyatı denir. Zayıflama ameliyatı ciddi bir operasyondur. Bu ameliyat sadece, çok fazla kilonuz varsa ve sağlınız için tehlikeliyse ve aynı zamanda kilo vermek için diğer bütün yöntemleri denediyseniz yapılır. Operasyondan sonra katı bir diyet programı uygulamanız gerekir.

Sadece birkaç yiyecekten sonra kendinizi tok hissettiğiniz ve yemeyi bıraktığınız için zayıflama ameliyatı faydalı olur.

Yapılan başlıca ameliyatlar aşağıda yer almaktadır:

Mide bypassı: Cerrah midenizin üst kısmında küçük bir poş oluşturur. Midenizin geri kalın kapatılır

Gastroplasti: Bir bypass yöntemiyle benzerdir, fakat poş tamamen kapalı değildir

Mide bandı: Ayarlanabilir bir kelepçe midenizin en üst kısmında bir poş oluşturur

Biliopankreatik diversiyon: Midenizin en alt kısmı alınır ve böylece mideniz daha küçük hale gelir.

Tüp mide :Bu ameliyatta midenin dörtte üçü kapatılarak dar bir mide tüpü oluşturulur.

Mide bypassı diğer ameliyatlardan biraz daha iyi bir sonuç verdiği görünüyor

Yapılan çalışmalarda, kişilerin ameliyat olduktan sonraki yıl içersinde yaklaşık 28 kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Vereceğiniz kilonun miktarı, ameliyattan sonra ne yediğinize ve ne kadar egzersiz yaptığınıza bağlıdır. Ameliyatın olumlu sonuç vermesi herkes için geçerli bir durum değildir. Bazı kişiler hiç kilo veremez ya da verdiklerinin çoğunu geri alırlar.

Deneyimli bir cerraha ve cerrahların çok sayıda obezite ameliyatı yaptığı bir hastanede tedavi olmak problem yaşama riskinizi azaltır. Bütün ameliyat türlerinde neredeyse aynı risklerin olduğu görülür.

Diğer riskler:

• 1000 kişinin yaklaşık 7’sinde apse meydana gelir. Bir enfeksiyonun neden olduğu bu durum karında bir iltihap birikmesidir.

• 100 kişinin yaklaşık 4’ünün akciğerlerinde bir enfeksiyon (zatürree) ya da pnömotoraks meydana gelir.

• 100 kişinin yaklaşık 4’ünün ameliyat yarasında bir enfeksiyon meydana gelir.

Komplikasyonların oluşma riskini azaltmak için, ameliyattan önce biraz kilo vermeniz gerekebilir. Ayrıca, ameliyattan en az altı ay önce sigarayı bırakmak sizin için iyi olur.

Bana ne olacak?

Eğer obezseniz, vücudunuzdaki fazladan yağlar kendiliğinden gitmeyecektir. Kilo vermek ve bu kilonuzu korumak zor olabilir İlaçlar ya da ameliyatlar insanlara yardımcı olabilir.

Eğer obez olarak kalmaya devam ederseniz; kanser, diyabet, kireçlenme ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunları yaşama riskiniz yüksek olur.

 

 

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 15/03/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522