Arama Sonuçları 'dalış' ..

Dalış Hastalıklar- Boğulma-Hipotermi-Hipertermi

BOĞULMA Hava soluyan bir canlının solunum yollarının su ile dolması sonucu havasız kalarak ölümüdür. Buna benzer bir diğer durum da kişinin su içinde bilincini kaybedip, ciddi kurtarma girişimleri sonucu kısa bir süre için de olsa yaşama döndüğü boğulayazmadır(near drowning). Tuzlu su aspirasyon sendromu ise ikisinden de daha hafif seyreden ama sık görülen bir rahatsızlıktır.


Dalış Hastalıkları-Hiperbarik Artralji

HİPERBARİK ARTRALJİ Dalış sırasında ortaya çıkan yüksek basınca bağlı eklem rahatsızlıklarıdır. Yaşamsal değildir ancak dalışın amacına ulaşmasını engellediği için önemlidir. En sık omuz daha sonra diz, el bileği, kalça ve sırtta görülür.


Dalış Hastalıkları-Disbarik Osteonekroz

DİSBARİK OSTEONEKROZ Daha çok profesyonel dalgıçlarda görülen, basınca bağlı olarak uzun kemiklerin belirli bölgelerinde kemik ölümü olmasıdır. Aslında aseptik nekroz olan bu durumun bir çok nedeni vardır. Sadece dalışa bağlı olanla steroid tedavisi, kronik alkolizm travma gibi diğer nedenlere bağlı olanların ayırıcı tanısı oldukça zordur.


Dalış Hastalıkları-Nitrojen Narkozu

NİTROJEN NARKOZU Dalış derinliğini sınırlayan en önemli etmendir. Genellikle 30 metre altında oluşan entellektüel yeteneklerin ve sinir kas becerilerinin bozulması ile ruhsal ve davranışsal değişimlerdir. Belirtiler bazı dalıcılarda 30 metreden daha az derinliklerde bile görülebilir.


Dalış Hastalıkları-Yüksek Basınçlı Sinirsel Sendrom

YÜKSEK BASINÇ SİNİRSEL SENDROMU Helyum oksijen karışımı ile 150 metreden daha derinde karşılaşılan ellerde kollarda ve hatta tüm vücutta titreme ile karakterize bir hastalıktır. Nitrojen narkozunun tersine burada MSS’de ileti yavaşlamaz, kolaylaşır ve hızlanır yani MSS aşıra uyarılır. Ana belirti frekansı 8-12 Hertz olan titremelerdir.


 

Hastalık Rehberi