Hastalık Rehberi > Gastroenteroloji

Akalazya Nedir

Akalazya Nedir ?  Akalazya özafagusu etkileyen bir durumdur. Özafagus  besinleri ağızdan mideye ulaştıran yemek borusudur. Yemek borusunun alt ucunda, mide ile birleştiği yerde kas yapıda bir kapakçık bulunur.


Çölyak Hastalığı Diyeti

Çölyak Hastalığı Diyeti Çölyak Hastalığı ya da gluten enteropatisi, buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi tahıllarda bulunan ve gliadin adı verilen bir proteine karşı ince barsaklarda gelişen doku hasarının oluşturduğu bir hastalıktır. Gliadin barsak içini döşeyen dokularda iltihaba neden olarak besinlerin emilmesini bozar.


Ülser ve Gastrit Diyeti

Ülser ve Gastrit Diyeti Ülser ve Gastrit Diyeti Nedir ?   Bu diyet hafif aromalı ve sindirimi kolay besinleri içerir. Araştırmalar mide problemleri yaşayan hastalar için sadece bir doğru diyetin bulunmadığını aynı mide problemlerini yaşayan hastaların kendilerine uygun farklı diyet planlamaları yapmaları gerektiğini göstermektedir. Ülser, gastrit, mide ağrısı ya da midenizde çok fazla asit gibi problemler yaşıyorsanız bu diyete ihtiyacınız olabilir.


Ülseratif Kolit Nedir

Ülseratif Kolit Nedir ? Ülseratif kolit bir kalın barsak hastalığıdır. Kalın barsağa tıbbi terminolojide kolon denir. İnce barsak, alınan besinlerin sindirildiği ve emildiği barsak kısmıdır.


Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı Crohn hastalığı bağırsakların enflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır.  Genellikle ince barsak, kalın bağırsak yada her ikisini de tutabilir, ama sindirim sisteminde yemek borusundan anüse kadar herhengi bir yerde de lokalize olabilir. Hayat boyu süren alevlenmeler ve düzelmelerle seyreden bir hastalıktır.


1234

 

Hastalık Rehberi

error code: 522